top of page

instalacje

Dobór odpowiedniej infrastruktury instalacji zależy od: kształtów i gabarytów projektowanego domu, odpowiedniej lokalizacji względem stron świata, zastosowanych struktur izolacji termicznej przegród budowlanych, racjonalnych możliwości wykorzystania energii odnawialnej, dostępnych instalacji zewnętrznych oraz preferencji użytkowników do proponowanych systemów.

Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych systemów, które właściwie zastosowane, spełniają swoją funkcję.

 

wentylacja mechaniczna & rekuperacja

 

System rekuperacji zapewnia odzysk energii/ciepła z powietrza wyciąganego z pomieszczeń, dzięki czemu raz wytworzone ciepło wykorzystane jest ponownie. 

Świeże powietrze zewnętrzne zasysane jest poprzez czerpnię, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła rekuperatora ogrzewając się w jego kanalikach o powietrze usuwane z wnętrza budynku. Potem nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet.

Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza jest usuwana

z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte, przechodząc przez wymiennik, oddaje swoje ciepło do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz

nie mieszając się z nim.

 

 

gruntowy wymiennik ciepła

 

Gruntowy wymiennik ciepła lub Gruntowy Powietrzny Wymiennik Ciepła (GPWC) – jest to urządzenie służące do wspomagania wentylacji budynków zwiększające ich komfort cieplny poprzez ujednolicenie temperatury dostarczanego do budynku powietrza.

W gruntowym wymienniku ciepła wykorzystuje się dużą pojemność cieplną gruntu, dzięki której można zmniejszyć wahania temperatury powietrza dostarczanego do budynku (w stosunku do pobieranego bezpośrednio z atmosfery). Instalacja jest wykorzystywana do wstępnego ogrzewania (w zimie) lub chłodzenia (w lecie) powietrza wprowadzanego do budynków. Najczęściej jest to system połączony z wentylacją mechaniczną budynku i rekuperatorem, powietrznym systemem grzewczym (np. pompą ciepła), ewentualnie z wentylacją grawitacyjną wspomaganą kominem słonecznym.

 

 

kocioł gazowy kondensacyjny

z zasobnikiem

 

Tanim sposobem na ogrzewanie małych domów (do około 120m2

pow. użytkowej) jest zastosowanie kotłów gazowych kondensacyjnych

z zasobnikami na ogrzewanie ciepłej wody użytkowej.

Producenci zalecają stosowanie do kotłów kondensacyjnych koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych (rura w rurze), którymi jednocześnie są odprowadzane spaliny (rurą wewnętrzną) i jest doprowadzane powietrze do palnika (rurą zewnętrzną). Umożliwia to wstępne ogrzanie powietrza ciepłem spalin, co przyczynia się do zwiększenia sprawności kotła.

 

kocioł na ekogroszek

 

Wśród wszystkich dostępnych na rynku pieców c.o. na paliwo stałe, najpopularniejsze są kotły retortowe – z podajnikiem ślimakowym i zasobnikiem paliwa, do którego wsypuje się zapas ekogroszku wystarczający nawet na kilka dni palenia. Kotły tego typu mają najwyższą sprawność spośród kotłów węglowych – z tej samej ilości spalonego w nich węgla uzyskuje się więcej ciepła niż z kotłów o prostej konstrukcji.

 

 

pompa ciepła

 

Pompa ciepła to urządzenie wielkością i wyglądem przypominające niewielką lodówkę albo duży stojący kocioł grzewczy na gaz. Podobnie jak on pompa ciepła służy do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody. Dlaczego zatem nazwano ją pompą? Bo do ogrzewania wykorzystuje ciepło, które dzięki przemianom termodynamicznym – takim samym, jakie zachodzą w zwykłych lodówkach, a także klimatyzatorach – „przepompowuje” ze źródła o niższej temperaturze do cieplejszego ośrodka. Tym zimniejszym źródłem, tak zwanym dolnym, z którego jest odbierane ciepło, może być grunt, woda, a nawet powietrze. Źródłem górnym, do którego ciepło jest dostarczane, jest ogrzewana przez pompę woda (rzadziej powietrze), która krąży w instalacji grzewczej. A zatem pompa nie wytwarza ciepła, poza pewną ilością będącą efektem ubocznym działania jej sprężarki, tylko je przekazuje z dolnego do górnego źródła.

Pompa jest zasilana energią elektryczną. Na szczęście nie potrzebuje jej dużo

i dlatego ogrzewanie nią kosztuje mniej niż kotłem na gaz czy olej.

 

 

panele słoneczne

 

Energia słoneczna nadaje się idealnie do podgrzewania wody i wspomagania instalacji grzewczej. Równie idealnie kształtuje się bilans zużycia energii.

W ten sposób można zmniejszyć koszty energii w sezonach przejściowych

(wiosna i jesień) o co najmniej połowę.

Do tego dochodzi wsparcie finansowe za użytkowanie odnawialnego źródła energii ze strony państwa, władz lokalnych i dostawców energii.

 

 

kominek z nawiewem ciepłego powietrza

 

Kominek powinien być instalowany w pomieszczeniu o możliwie dużej powierzchni, którym jest zwykle pokój dzienny. Pomieszczenie to powinno mieć kubaturę nie mniejszą niż 30m3 i posiadać dopływ odpowiedniej ilości powietrza do paleniska kominka. Można przyjąć, że do spalenia 1 [kg] drewna w kominku

z zamkniętą komorą spalania potrzebne jest około 8 [m3] powietrza. Dlatego niezmiernie ważne jest doprowadzenie swieżego powietrza do spalania, najlepiej bezpośrednio pod palenisko specjalnym przewodem nawiewnym. Układ doprowadzenia świeżego powietrza to niezbędny układ w instalacji kominkowej. Umożliwia dostarczenie powietrza nie tylko do procesu spalania drewna ale również do “podmieszania” powietrza ogrzewanego, które bez tego będzie suche, powodujące uczucie dyskomfortu.

Ogrzane powietrze w czopuchu rozprowadzane jest systemem rur do pomieszczeń.

 

 

wykorzystanie wody deszczowej

 

Warto zbierać wodę deszczową. Z jednej strony pomaga to rozwiązać problem odprowadzenia wody z powierzchni, z drugiej zaś pozwala na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym. Wodą deszczową można bowiem zastąpić wodę czystą w urządzeniach, które zużywają jej najwięcej.

Odzysk deszczówki można przeprowadzić na kilka sposobów, zależnie od tego, jak ma być wykorzystana. Najbardziej popularne sposoby to zamontowanie w rurze spustowej zbieracza deszczówki i wykonanie instalacji zbiornikowej do zbierania i wykorzystania wody w gospodarstwie domowym.

 

 

bottom of page