top of page

budowa

Budujemy ekonomicznie, redukując przyszłe koszty eksploatacji i zwiększając komfort użytkowania.

Preferujemy budowę domów w dwóch technologiach: murowana z sylikatów  i drewniana-prefabrykowana.

 

fundamenty

Dla obu technologii fundament można wykonać w podobny sposób. Preferujemy dwa rozwiązania:

 

 

1. Ławy fundamentowe osadzone poniżej strefy przemarzania (min. 100cm poniżej terenu).

Hydroizolacja na ławach, bloczki fundamentowe wyrównane z górną warstwą wylewki podbetonu. Zewnętrzna izolacja termiczna ze styroduru XPS gr. 15cm lub ze styropianu hydro-izolacyjnego EPS 150 gr. 16-18cm. Wewnętrzna izolacja termiczna ze styroduru XPS gr. 5 lub styropianu EPS 100 gr.5cm. Dodatkowo izolacja termiczna w poziomie i pionie na stopie fundamentowej dla niwelacji przemarzania pionowego.

Pionowa hydroizolacja ławy fundamentowej: 2x lepik bitumiczny abizol na bloczki i 2x lepik bitumiczny abizol na izolację termiczną na 2 warstwach kleju z siatką i wykończenie z masy tynku żywicznego. Dla mechanicznego zabezpieczenia przed uszkodzeniami używamy folii osłonowej kubełkowej.

Podłoga na gruncie (struktury od spodu):

Zagęszczona pospółka gr. 15-20cm, folia 0.4mm, podbeton B-10 gr. 10cm lub B-12.5 gr. 8cm, hydroizolacja z folii budowlanej gr.0.4mm, styropian EPS 100 (15cm + 5cm z folią izolacyjną pod ogrzewanie podłogowe), wylewka górna 6-8cm, podłoga na gotowo np. z płytki ceramicznej.

 

2. Płyta fundamentowa - struktury od spodu: na odkopanej warstwie gruntu - tłuczeń - około 15-20cm, zagęszczona pospółka gr. około 20cm, geowłóknina lub folia budowlana gr. 0.3mm, styrodur XPS 2x10cm na zakład lub kształtki systemowe na pióro-wpust XPS, hydroizolacja z folii budowlanej 0.4mm, pręty i strzemiona lub zbrojenie rozproszone układane w niecce, wylewka betonowa z gruszki z pompą (zazwyczaj beton B-25), styropian gr.5-8cm z rozprowadzeniem ogrzewania podłogowego z rur dwuściennych TECE, wylewka górna 6-8cm, podłoga na gotowo np. z płytki ceramicznej.

 

ściany

 

W technologii murowanej preferujemy masywne bloczki sylikatowe murowane na cienkich spoinach klejowych dla niwelacji przemarzania punktowego. Sylikaty, jako mieszanka wapienno - piaskowa, otrzymywane są poprzez działanie pod wysokim ciśnieniem co powoduje, że otrzymany produkt jest bardzo gęsty i dobrze akumulujący ciepło. Izolację termiczną ścian stanowi twarda wełna kamienna lub drzewna elewacyjna gr. min. 25cm lub styropian elewacyjny grafitowy EPS 70-80 gr. min. 20cm.

Od wewnątrz bloczki otynkowane i wyszpachlowane oraz zagruntowane do malowania.

 

W technologii prefabrykowanej stosujemy systemowe belki konstrukcyjne firmy STEICO lub z drewna klejonego, mocowane do belek startowych - podwalin z drewna KVH. Rozkład belek ściennych co 60cm z wypełnieniem z wełny miękkiej pomiędzy belkami, zamkniętych od wewnątrz płytą OSB i płytą GK lub Fermacell szpachlowaną oraz zagruntowaną do malowania.

Na zewnątrz natomiast ruszt z łat lub OSB 25mm z izolacją z wełny twardej gr. około 15cm, otynkowanej.

 

 

stropy

 

W technologii murowanej preferujemy stropy gęstożebrowe typu TERIVA z belkami i pustakami keramzytowymi, z wylewką betonu i posadzką z izolacją termiczną powyżej warstwy konstrukcyjnej. Alternatywą mogą być stropy filigranowe skracające czas montażu elementów, pod warunkiem zamówienia dźwigu na czas montażu stropu.

Dla przyśpieszenia montażu stropów stosujemy kształtki wieńcowe zmniejszające ryzyko przemarzania poziomego na wysokości stropu i przyśpieszające proces montażu z uwagi na brak potrzeby szalowania i ryzyka wybrzuszeń betonu z jakim można mieć do czynienia w tradycyjnych rozwiązaniach.

 

 

W technologii prefabrykowanej stosujemy stropy belkowe systemu STEICO z drewna konstrukcyjnego KVH. Poszycie ponad stropami: podkładki akustyczne, łatowanie, OSB 25mm, wykończenia np. z deski lub panela podłogowego. Poszycie pod stropem: profile CD na wieszakach, folia paroszczelna i płyta gk lub Fermacell.

 

 

dachy

 

Projektujemy budynki, których dach jest najczęściej stromy dwuspadowy lub płaski.

Dachy strome kształtujemy jako krokwiowo-jętkowe z płatwiami bez słupów wewnętrznych lub jako wiązary dachowe.

Do izolacji termicznej używamy miękkiej, zdrowej i otwartej dyfuzyjnie wełny drzewnej flex pomiędzy krokwie oraz warstwy z tego samego materiału pod krokwie na mijankę. Przy użyciu wiązarów dachowych preferujemy wełnę drzewną z włókna w postaci sypkiej - Zell lub natryskiwaną piankę poliuretanową. Dachy płaskie to natomiast strop filigranowy lub gęstożebrowy z zewnętrzną warstwą termo i hydroizolacyjną w postaci twardego styropianu lub płyt PIR i dobrej jakości pap podkładowych i nawierzchniowych wykończonych np. żwirkiem.

 

okna

 

Okna uwzględniane w projektach dobieramy według standardu energooszczędności, zazwyczaj drewniane z aluminiową zewnętrzną obudową lub PCV w kolorze antracytowym lub drewnopodobnym, 2-komorowe i 3 szybowe z ciepłą ramką, wielokomorowym profilem wzmacnanym stalową ramą oddtylatowaną styrodurem, z chowanymi zawiasami dla uniknięcia przemarzania punktowego.

W projektach przewidujemy ciepły montaż okien na konsolach w warstwie ocieplenia przy użyciu taśm rozpręźnych oraz folii paroszczelnych wewnątrz otworu okiennego.

 

kominy

 

Do odprowadzania dymu z przewodów kominowych używamy systemowych kształtek keramzytowo-ceramicznych z izolacją termiczną i wentylacją przewodów dla uzyskania lepszego cugu - produkty firmy LEIER, SCHIEDEL lub PLEWA. Posiadają one kompletny system: wyczystka z rewizją, kratka wentylacyjna, odprowadzanie skroplin, szacht, trójnik, zwieńczenie w postaci ustnika z mocowaniami oraz klejem

do montażu pustaków i izolacją termiczną. Alternatywą są również przewody z rur dwuściennych ze stali nierdzewnej

i kwasoodpornej, również z pełnym wyposażeniem systemu oraz z izolacją termiczną.

 

izolacje termiczne

 

Mają za zadanie utrzymać ciepło w domu i wyeliminować tzw. mostki termiczne przemarzania. Preferujemy materiały wysokiej jakości wykonania, najwyższych współczynników izolacyjności oraz zdrowych dla użytkowników, takich jak: styrodur XPS, płyty PIR, pianka poliuretanowa natryskowa, styropian grafitowy oraz wełna kamienna i drzewna miękka i twarda firmy STEICO oraz PAVATEX.

 

bottom of page